CZAS POŁOGU – WYWIAD
Połóg to wyjątkowy czas regeneracji i odkrywania siebie na nowo. Z jednej strony wiemy, że powinnyśmy o sobie pomyśleć, a z drugiej w pełni pochłania nas dbanie o nasze nowonarodzone Dzieciątko. Może to być czas pełen radości i rodzącej się w nas miłości lub okres trudny, o którym będziemy chciały zapomnieć. Nie bójmy się takich tematów. Razem z fizjoterapeutką uroginekologiczną postaramy się dzisiaj podpowiedzieć Ci jak przez niego przejść obronna ręką.
Aneta: Zacznijmy od podstaw, co to jest połóg?
Dorota: Połóg to okres sześciu tygodni występujący bezpośrednio po porodzie siłami natury lub drogą cesarskiego cięcia. W tym czasie cofają się zmiany ciążowe, a w zasadzie jedynie pewna ich część. Do stanu sprzed ciąży kobieta powinna wrócić do około roku od porodu, a jeśli karmi piersią to nawet do 8 tygodni po odstawieniu dziecka od piersi. Powrót może trwać naprawdę długo, ale “winne” temu są nasze hormony. Można więc powiedzieć, że połóg to newralgiczny okres wczesnej regeneracji poporodowej, w czasie którego kobieta powinna zadbać o siebie w sposób szczególny.
Aneta: Jak rozsądnie powinnyśmy podejść do okresu połogu?
Dorota: Przede wszystkim należy słuchać swojego ciała – zamknąć oczy i uszy na jakąkolwiek presję. W czasie połogu ważne jest, aby Twoje ciało i psychika regenerowały siły związane z trudami porodowymi, burzą hormonalną i zmianami fizycznymi, które niejednokrotnie są ogromnym zaskoczeniem dla kobiety. Wszystko jest wtedy dla nas nowe: nieprzespane noce, początki laktacji i nowa sytuacja, w której stajemy się odpowiedzialne za życie naszego dziecka. To czas, kiedy powinnaś się oszczędzać i uczyć się swojego Maluszka.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości wprowadź rehabilitację lub odpowiednio dopasowany trening. Nie lekceważ sygnałów swojego ciała! Jeśli masz problem rozejścia mięśnia prostego brzucha, to po około 2 tygodniach możesz już udać się do fizjoterapeuty, który pokaże Ci proste i bezpieczne ćwiczenia, nauczy Cię prawidłowego funkcjonowania z Maluszkiem oraz popracuje z Tobą manualnie, aby przywrócić balans w Twoim ciele. Podobnie w przypadku uczucia nietrzymania moczu czy wrażenia obecności ciała obcego w pochwie – to wszystko należy jak najszybciej skonsultować.
Aneta: Czy jesteśmy w stanie sobie pomóc już w pierwszych dniach po porodzie?
Dorota: W szpitalu można wprowadzić pierwsze ćwiczenia, których powinien nauczyć Cię fizjoterapeuta pod koniec ciąży. Należą do nich ćwiczenia z zakresu prawidłowego oddychania przeponowego, ćwiczenia aktywizujące dno miednicy oraz mięsień poprzeczny brzucha i wspomagające regenerację macicy. Naprawdę możesz robić mnóstwo rzeczy aby sobie pomóc, ale pamiętaj, że najważniejsza jest technika. Warto do połogu przygotować się jeszcze w ciąży i pamiętać o tym, że kobiety aktywne w trakcie i przed ciążą dużo lepiej przechodzą przez ten okres i wracają do swojej starej formy.
Aneta: Jak postępować, żeby wpłynąć pozytywnie na naszą regenerację?
Dorota: Podobnie jak w ciąży, nadal powinnaś wstawać i kłaść się przez bok, wypróżniać się z zastosowaniem podnóżka, prawidłowo podnosić i nosić Maluszka oraz zwracać uwagę na swoją postawę. Niezależnie z jakim problemem przychodzi do mnie pacjentka po porodzie, zawsze omawiamy 4 podstawowe kwestie – prawidłowa postawa , prawidłowe oddychanie, przestrzeganie prawidłowych nawyków w codziennych czynnościach oraz wprowadzenie bezpiecznych ćwiczeń wspomagających regenerację poporodową.
Aneta: Na co każda z nas powinna uważać po porodzie?
Dorota: Uważajmy na nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz na złe nawyki codzienne. Brak czucia brzucha oraz dna miednicy stanowi nie lada problem w momencie kiedy chcemy samodzielnie i bez doświadczenia zabrać się za ćwiczenia. Kolejny haczyk to niewłaściwe przyzwyczajenia: maluszek płacze, a mama pędem zrywa się na wprost zamiast pamiętać o właściwej metodzie wstawania. Tych błędów jest wiele więcej i one uniemożliwiają powrót do pełnej formy sprzed ciąży. Tak naprawdę, większość z nich ujawnia się dopiero w czasie szczegółowego wywiadu medycznego lub badania, gdy szukamy “winowajcy” bólu i braku postępów rehabilitacji.
Aneta: Co z ćwiczeniami w połogu ?
Dorota: Koniecznie je wykonuj! Nawet jeszcze w szpitalu! Oczywiście warunki są dwa – brak przeciwwskazań medycznych oraz dobre samopoczucie mamy. Nic wbrew sobie. Ćwiczenia powinny stanowić wsparcie dla naturalnych procesów regeneracyjnych ciała. Nie mogą być dodatkowym obciążeniem. Jako ćwiczenia rozumiem np. aktywność wspomagającą obkurczanie macicy i schodzenie się kresy białej. Trudno więc nazwać to treningiem, dla pewności użyjmy określenia „ćwiczenia regeneracyjne”. To, co należy robić po połogu zależy w ogromnej mierze od wyników badania, które powinien przeprowadzić lekarz ginekolog, a następnie fizjoterapeuta uroginekologiczny. Fizjoterapeuta podpowie co jest dla Ciebie wskazane, a czego powinnaś absolutnie unikać podczas połogu. Trener personalny sprawdzi się w okresie po połogu, kiedy to będziesz chciała i mogła powoli wracać do aktywności fizycznej.
Aneta: Co robić po połogu i kiedy zacząć ?
Dorota: To bardzo indywidualna sprawa. Po okresie 6 tygodni część kobiet będzie mogła z czystym sumieniem stopniowo wracać do starej aktywności fizycznej, a część świeżo upieczonych mam będzie z tym miała problem jeszcze przez pewien czas. Trudno więc dać ogólną radę, bo to co dla nigdy nie ćwiczącej kobiety będzie morderczym treningiem, dla zawsze aktywnej osoby może być chlebem powszednim. Warto skorzystać z konsultacji trenera personalnego i fizjoterapeuty. Naszym celem po ciąży powinno być odzyskanie balansu. Kiedy to nastąpi? Czasem 9 miesięcy po porodzie, czasem rok, a u innych kobiet tak długo, jak karmią piersią. Nie oznacza to jednak braku aktywności fizycznej w tym okresie, przeciwnie ważne jest to abyśmy wtedy bardzo świadomie dbały o swoje zdrowie i ciało.
Aneta: Dorotko, muszę się upewnić i zapytać Cię ponownie, czy aby na pewno wolno ćwiczyć po okresie połogu? Wiele kobiet może nie czuć się wtedy na siłach, aby wrócić do aktywności fizycznej sprzed ciąży.
Dorota: Na to pytanie można odpowiedzieć tylko “face to face”. Jeśli lekarz i fizjoterapeuta uroginekologiczny wykluczy przeciwwskazania medyczne, to nic nie stoi na przeszkodzie. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że najpierw celem ćwiczeń jest przywrócenie dobrostanu zdrowotnego kobiety, a dopiero potem dbałość o sylwetkę i walory estetyczne. Aktywność fizyczna to wspaniały sposób na relaks dla młodej mamy dlatego warto dążyć do aktywnego, zdrowego ciała i dobrego samopoczucia.
Zapraszam Cię do lektury wszystkich postów z cyklu FIT MAMA, ponieważ znajdziesz w nich dużą dawkę profesjonalnej wiedzy! Jeśli planujesz zostać mamą lub już nią jesteś będą one dla Ciebie bardzo pomocne.
Całuję, Aneta
Polecane na blogu
Fit wyjazd Beskidzki Raj
Uwielbiamy łączyć przyjemne z pożytecznym. Nasze fit wyjazdy to weekendy ze wspaniałymi ludźmi, pysznym jedzeniem i...
Projekt unijny “Fiiit Babiniec”
Zawsze i wszędzie wspieramy sportowe inicjatywy. Grupowa metamorfoza? Tego jeszcze nie było! Sprawdź, polub i weź...