AKTYWNOŚĆ KOBIET W CIĄŻY – WYWIAD
Trening i fizjoterapia kobiet w ciąży to nadal temat tabu. Dlaczego? Często fizjoterapia kojarzy nam się z kontuzjami i poważnym bólem, a przecież dolegliwości ciążowe to coś normalnego. Więc po co mi fizjoterapeuta? Z kolei siłownię utożsamiamy z miejscem zrzucania zbędnych kilogramów. Dlatego w okresie kiedy planujemy Maluszka totalnie z niej rezygnujemy nie wiedząc, że ma ona w sobie dużo większy potencjał. Zapraszam Cię do mojego wywiadu z Dorotą Steczko– gdzie jako trener rozmawiam z fizjoterapeutką uroginekologiczną o aktywności fizycznej kobiet w ciąży.
Aneta: Zacznijmy od podstaw – czy w ciąży wolno ćwiczyć?
Dorota: Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań – to jak najbardziej! Oczywiście zawsze przed podjęciem aktywności fizycznej w ciąży należy skonsultować się ze swoim ginekologiem. Warto też pomyśleć o rozmowie z fizjoterapeutą specjalizującym się w pracy z kobietami w okresie okołoporodowym, który pomoże dobrać ćwiczenia oraz przygotować się do porodu i połogu. Trener personalny podpowie Ci jak poprzez trening zadbać o prawidłowy przyrost masy ciała i wzmocnienie odpowiednich partii mięśniowych.
Aneta: Co w sytuacji gdy przyszła mama nigdy wcześniej nie była aktywna?
Dorota: Aktywność fizyczna powinna nam towarzyszyć każdego dnia. I wcale nie mam tu na myśli robienia od pierwszych tygodni ciąży życiowej formy. Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś, to doskonały moment na wprowadzenie nieforsującego ruchu do swojego planu dnia. Zacznij od ćwiczeń oddechowych oraz spacerów, a następnie zadbaj o prawidłową postawę. Jeśli wcześniej nie trenowałaś odczekaj z aktywnością sportową do końca pierwszego trymestru. Warto dać Maluszkowi i swojemu organizmowi czas na zaprzyjaźnienie się. Drugi trymestr to dobry moment, aby dodatkowo zadbać o swoją formę zdrowotną i ruchową. Poznaj możliwości i znajdź specjalistów, którzy profesjonalnie pomogą Ci zadbać o treningi i przygotują Twoje ciało do zmian, które czekają Cię w ciąży jak i po porodzie.
Aneta: Od czego zacząć jeśli zdecydowałyśmy się być aktywne fizycznie w ciąży?
Dorota: Tak jak mówiłam wcześniej, najważniejsza jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę i uzyskanie zgody na podjęcie aktywności. Warto spotkać się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Podpowie on jakie aktywności będą najlepsze, wyeliminuje błędy i złe nawyki ruchowe, które w trakcie podejmowanych ćwiczeń mogą przyczynić się do powstania różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Jeśli nie byłaś wcześniej aktywna, zacznij stopniowo: wydłuż czas i intensywność spacerów, dołóż kijki do Nordic Walkingu, sprawdź oferty zajęć dla kobiet w ciąży w Twoim otoczeniu. Jeśli byłaś aktywna – mądrze dostosuj intensywność dotychczasowych treningów i zrezygnuj z wszelkich ryzykownych sportów. Treningi dla kobiet w ciąży wymagają dużej wiedzy z zakresu fizjologii i patofizjologii ciąży, przebiegu porodu oraz regeneracji poporodowej, dlatego wszelkie aktywności wprowadzane przez Ciebie, fizjoterapeutę lub trenera powinny mieć konkretny cel i być dostosowane do etapu ciąży i Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że zawsze warto rozmawiać ze swoim trenerem czy fizjoterapeutą i zgłaszać wszelkie spostrzeżenia i wątpliwości.
Aneta: Wiemy już kiedy i jak zacząć, ale powiedz tak z punktu widzenia medycznego – dlaczego powinnyśmy ćwiczyć w ciąży?
Dorota: Na pewno masz tyle czasu by wysłuchać wszystkich plusów?
Trzeba podkreślić jak ogromna jest ilość zmian zachodzących w organizmie kobiety w ciąży:
- zaburzenia ze strony układu naczyniowego i oddechowego,
- zaburzenia trawienia i procesów metabolicznych,
- zmiany narządu ruchu, które mogą dawać dolegliwości bólowe
Aktywność fizyczna ma za zadanie zapobiegać negatywnym skutkom zmian obciążających organizm mamy oraz działać wspomagająco. Pomoże Ci w jak najlepszy sposób przygotować się do porodu poprzez zwiększenie świadomości swojego ciała, siły i wydolności. Dotyczy to tak samo porodu siłami natury jak i drogą cesarskiego cięcia. W przypadku porodu naturalnego jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie świadomość ciała, jego współgranie z psychiką oraz umiejętność prawidłowego działania (ruch, oddychanie, pozycja, aktywna praca) wpływają na przebieg porodu.
Lista zalet wyglądałaby tak:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
- zmniejszenie obrzęków
- zmniejszenie/przeciwdziałanie żylakom
- zmniejszenie problemów zakresu układu pokarmowego
- zmniejszenie dolegliwości uroginekologicznych
- zmniejszenie duszności i zmęczenia
- wyrównanie zaburzeń metabolicznych np. cukrzycy ciążowej
- zwiększenie świadomości swojego ciała
- przygotowanie krocza do porodu
- nauka oddechów porodowych
- nauka pozycji porodowych oraz ruchu na czas skurczu
- poprawa wydolności
- poprawa siły mięśniowej
- poprawa postawy ciała
- zmniejszanie ryzyka nadmiernego rozejścia mięśnia prostego brzucha
Aneta: Temat wizyty u ginekologa oraz fizjoterapeuty uroginekologicznego mamy już za sobą. Powiedzmy sobie teraz jak ćwiczyć?
Dorota: Przede wszystkim każda przyszła Mama powinna sobie odpowiedzieć na pytanie – po co chcę ćwiczyć?
- Coś mnie boli?
- Chcę o siebie zadbać?
- Chcę być w świetnej formie fizycznej?
- Chcę się przygotować do porodu?
- Chcę się wyrwać z domu i zrelaksować?
W przypadku każdej z powyższych motywacji, rodzaj aktywności jest nieco inny i ulega zmianie w zależności od etapu ciąży.
Przyszła mama z problemami uroginekologicznymi powinna ćwiczyć indywidualnie pod okiem fizjoterapeuty po wcześniejszym badaniu i diagnostyce problemu. Kobieta pragnąca zadbać o swoją formę zdrowotną jak i wygląd powinna być pod opieką doświadczonego w treningu okołoporodowym trenera personalnego. Ciężarna chcąca po prostu poruszać się w towarzystwie innych przyszłych mam, może wybrać zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży. No i ostatecznie – przyszła mama chcąca przygotować się do porodu powinna pomyśleć o szkole rodzenia i specjalistach, dzięki którym w sposób najbliższy swoim przekonaniom przygotuje się do narodzin Maluszka.
Aneta: Czy są jakieś kwestie na które powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę?
Dorota: Myślę, że w tym miejscu powinniśmy wymienić aktywności przeciwwskazane lub niezalecane w czasie ciąży :
- sporty kontaktowe (gry zespołowe i sporty walki)
- sporty urazowe (jazda na nartach, kolarstwo górskie, jazda konna)
- brzuszki i inne ćwiczenia wzmacniające powierzchowne mięśnie brzucha
- planki (deski) tj. ćwiczenia zwiększające ciśnienie w śródbrzuszu
- ćwiczenia siłowe z ciężarem powyżej 5 kg w przypadku osoby niedoświadczonej
- cardio w zakresie beztlenowym
- aktywności, w których wykonywane jest parcie, bezdech, podskok, pozycje niestabilne lub przeciążające ciało
Aneta: Podsumowując, jakie są możliwości wyboru form treningów dla przyszłej Mamy?
Dorota: Pozwalając sobie na szybką analizę dostępnych możliwości wybrałam:
- zajęcia grupowe przeznaczone dla kobiet w ciąży (pilates, joga, taniec, zdrowy kręgosłup)
- zajęcia indywidualne z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą
- szkoła rodzenia – przygotowanie do porodu
- treningi relaksacyjne i medytacje
A: Dorotko, bardzo Ci dziękuję za wywiad. W ramach podsumowania i przekazania naszej wspólnej opinii na temat konieczności mądrej aktywności w okresie przed, w trakcie i po ciąży chciałabym zadać ostatnie pytanie: a co jeśli przyszła Mama nie lubi ćwiczyć? Jak ją przekonać?
Dorota: Warto rozpatrywać aktywność fizyczną jako element dbania o dobrostan swój i Maluszka. Ruch jest tak samo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jak zbilansowana dieta. Teoretycznie możemy z niego zrezygnować, a życie będzie toczyło się dalej, lecz skutki tego będą długofalowe. Ćwiczenia profilaktyczne, prozdrowotne, uświadamiające jak działa nasze ciało to nieocenione elementy dbania o siebie w ciąży i przygotowanie do porodu i połogu. Jeśli więc aktywność fizyczna nigdy nie była mocną stroną przyszłej Mamy – niech podejdzie do tematu jak do praktycznych lekcji troski o siebie i Maluszka 🙂
To początek mojej serii wywiadów z Dorotką. Zapraszam Cię do lektury kolejnych postów, ponieważ znajdziesz w nich dużą dawkę profesjonalnej wiedzy! Jeśli planujesz zostać mamą lub już nią jesteś będą one dla Ciebie bardzo pomocne.
Całuję, Aneta
Polecane na blogu
ORZECHOWE KASZTANKI Z FASOLI
Uwaga! One dosłownie rozpływają się w ustach. Ten przepis robisz na własną odpowiedzialność, bo może uzależnić -...
TRENINGI W CIĄŻY
Cześć, mam nadzieje, że udało Ci się przeczytać wszystkie wpisy z cyklu FIT MAMA, ponieważ są to bardzo starannie...