MIĘŚNIE DNA MIEDNICY – WYWIAD
Kochana, dzisiaj poruszam bardzo poważny i intymny temat. Cieszy mnie to, że nasza kobieca świadomość wzrasta, a my same coraz częściej rozumiemy swoje potrzeby i chcemy je realizować. Ciąża jest dla nas wyjątkowym czasem, w którym wiedza na temat własnego ciała może przynieść nam ogromne korzyści. Zapraszam Cię do mojego wywiadu z Dorotą Steczko, gdzie jako trener rozmawiam z fizjoterapeutką uroginekologiczną o mięśniach dna miednicy. Chciałybyśmy opowiedzieć Ci o tym, jak ważną pełnią dla nas rolę.
Aneta: Co to są mięśnie dna miednicy ? Gdzie są i jaka jest ich funkcja?
Dorota: Mięśnie dna miednicy potocznie nazywane są mięśniami Kegla. Jest to grupa mięśni zamykających od dołu miednicę i stanowiąca swoisty hamak podtrzymujący narządy wewnętrzne:
- pęcherz moczowy,
- narządy płciowe,
- odbytnice.
Ich zadaniem jest podtrzymywanie narządów oraz utrzymywanie moczu, stolca i gazów. Biorą udział w porodzie siłami natury poprzez swoje rozciągnięcie i otwarcie. Pełnią bardzo ważne funkcje seksualne i współgrają z innymi mięśniami w ciele, tworząc tzw. CORE.
Aneta: Czemu są takie ważne ?
Dorota: Prawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy to podstawa, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymać mocz, gazy oraz stolec. Jest to coś nad czym na co dzień zupełnie się nie zastanawiamy, a w przypadku zaburzeń okazuje się być tak dużym utrapieniem, że potrafi wycofać z życia społecznego. Ich osłabienie może doprowadzić do zaburzeń, których konsekwencją może być nawet wypadanie narządów rodnych. W społeczeństwie pokutuje myśl, że dotyczy to jedynie starszych kobiet. Otóż nie! Obniżenie narządów miednicy mniejszej może występować nawet u młodych dziewczyn! Przyczyny mogą być następujące:
- poród siłami natury,
- treningi bazujące na dźwiganiu i podskokach,
- ćwiczenia typu “brzuszki”,
- czynności wymagające dużej tłoczni brzusznej (np. gra na trąbce),
- zaparcia,
- astma.
Dodatkowo jeśli chcesz przygotować się prawidłowo do porodu, musisz wiedzieć jak rozluźnić mięśnie dna miednicy. W jakich pozycjach, z jakim oddechem, dźwiękami i ruchem to rozluźnienie będzie Ci najłatwiej osiągnąć. Podobnie w czasie współżycia- nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy może spowodować ból i dyskomfort. Diagnostyka i indywidualnie dobrany trening mięśni dna miednicy pomoże zapobiec powyższym problemom lub je naprawić.
Aneta: Jak najlepiej sprawdzić w jakim stanie są mięśnie dna miednicy ?
Dorota: Najlepiej wybrać się na konsultację do fizjoterapeuty uroginekologicznego. W czasie wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie badanie wewnętrzne, tj. dopochwowe lub zewnętrzne (w zależności od zgody Pacjentki). W czasie badania oceniany jest stan mięśni. Często bowiem kobieta myśli, że prawidłowo napina dno miednicy, a w rzeczywistości tak nie jest. Oceniane są także blizny i urazy krocza. Warto tutaj nadmienić, że mięśni dna miednicy raczej nie oceni lekarz ginekolog. Badanie lekarskie wygląda zupełnie inaczej a niżeli uroginekologiczne. W czasie naszego badania pacjentka znajduje się w pozycji leżącej na leżance ze zgiętymi nogami. Fizjoterapeutka nie używa wziernika i skupia się przede wszystkim na ocenie funkcjonowania dna miednicy.
Aneta: Jakie sytuacje powinny zapalić w nas czerwoną lampkę i do kogo się z nimi zwrócić?
Dorota: Zgłoś się do fizjoterapeuty uroginekologicznego jeśli masz:
- problem z utrzymaniem moczu w czasie śmiania się, kichania, kaszlu, podskakiwania, uprawiania sportu- nawet kilku kropelek,
- problem z utrzymaniem stolca, gazów,
- problem z utrzymaniem moczu w sytuacji nagłej potrzeby pójścia do toalety,
- potrzebę częstego chodzenia do toalety, nawet z niewielką ilością moczu,
- potrzebę wstawania w nocy do toalety (myślę, że mamy dzieci budzących się w nocy możemy w tym wypadku rozpatrywać z przymrużeniem oka 🙂 )
- uczucie pełności w pochwie, tak jakby w środku było ciało obce,
- zaparcia, hemoroidy,
- problemy seksualne- luźna pochwa, zmniejszenie doznań seksualnych, ciasna pochwa, bolesne współżycie,
- uczucie bólu, pieczenia, swędzenia w okolicach intymnych,
- jakiekolwiek wątpliwości czy Twoje dno miednicy funkcjonuje prawidłowo.
Pamiętaj, że leczenie zachowawcze jest podstawową formą postępowania. W przypadku już powstałych problemów potrzeba około pół roku indywidualnej terapii- treningu mięśni dna miednicy. Jeśli rehabilitacja uroginekologiczna nie przyniesie efektów, dalszy plan postępowania określa lekarz- najczęściej jest to urolog lub uroginekolog.
Aneta: O co powinnyśmy zadbać na pierwszym miejscu i kiedy?
Dorota: O prawidłową diagnostykę! Mięśnie dna miednicy NIE MUSZĄ być osłabione, aby nie funkcjonowały prawidłowo! Coraz częściej w mojej praktyce gabinetowej diagnozuję nadmierne napięcie mięśni dna miednicy. Mięsień nadmiernie napięty również nie funkcjonuje tak jak powinien, co może dawać podobne objawy. Kiedy się diagnozować? W każdej chwili. Przed ciążą, w ciąży, po ciąży, lata po ciąży, a także po menopauzie. Każdy moment jest dobry aby o siebie zadbać.
Aneta: Jak powinien wyglądać trening mięśni dna miednicy?
Dorota: Wszystko zależy od wyniku badania mięśni dna miednicy- czy musimy je wzmacniać czy rozluźniać. Czy skupimy się na wytrzymałości czy na szybkości? Czy będziemy ćwiczyć zaciskanie czy podciąganie, czy wszystkie komponenty tak samo? To wszystko zależy od indywidualnych dysfunkcji. Jedno jest pewne- ćwiczymy regularnie! Mięśnie dna miednicy są mięśniami posturalnymi, przez co podatne są na wszelkie obciążenia, a także napięcia przenoszone przez ciało i wahania hormonalne, czyli będą się zmieniać wraz z wiekiem. Ćwiczmy zatem codziennie i przez całe życie, aby wyrobić sobie dobry nawyk, ale warto by ten trening był funkcjonalny, czyli wpleciony w codzienne funkcjonowanie.
Wskazówki ogólne:
- naucz się napięcia mięśni dna miednicy bez jednoczesnego napinania innych części ciała,
- zwróć uwagę na oddech: napnij mięśnie dna miednicy poprzez ich delikatne zaciśnięcie i podciągnięcie w górę wraz z wydechem, a następnie stopniowo rozluźnij wykonując wdech,
- dołącz ich aktywację do codziennego ruchu, w czasie wchodzenia po schodach, wstawania z krzesła, czy śmiania się,
- izolowany trening mięśni dna miednicy skonsultuj ze specjalistą.
Aneta: Na co jeszcze ma wpływ trening mięśni dna miednicy?
Dorota: Trening mięśni dna miednicy jest w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na dolegliwości bólowe kręgosłupa, wygląd i prawidłowe funkcjonowanie brzucha- pomaga w regeneracji rozejścia mięśnia prostego brzucha. Z pewnością prawidłowo dobrany pomoże również w samej akcji porodowej.
Aneta: Dorotko na koniec zostawiłam sobie najważniejsze pytanie, jakie znaczenie ma stan naszego dna miednicy w ciąży i po ciąży?
Dorota: W ciąży mamy do czynienia z szeregiem zmian, które w ogromnej mierze obciążają dno miednicy. To sprawia, że przyszła mama może zderzyć się z dyskomfortem, którego wcześniej nigdy nie doświadczyła. Są to problemy typowe dla okresu ciąży, które możemy minimalizować poprzez prawidłową diagnostykę i wprowadzenie profilaktyki lub wręcz treningu dna miednicy.
W kontekście porodu, ciężko wyobrazić sobie świadomą akcję porodową bez umiejętności rozluźniania mięśni dna miednicy czy łączenia ich pracy z oddechem. Poród siłami natury stanowi ciężką pracę dla dna miednicy, ponieważ mięśnie ulegają aż 4 krotnemu rozciągnięciu. Również po porodzie cesarskim cięciem kobiety często zgłaszają się do gabinetu z obserwacjami, że “coś jest nie tak”. Organizm wie, że urodził, ale nie wie jaką drogą. Także z tymi problemami powinnyśmy pracować w gabinecie fizjoterapeutycznym i zachęcać świeżo upieczoną mamę do systematycznej i świadomej pracy w domu. Podsumowując, sprawne mięśnie dna miednicy to dla nas kobiet lepszy poród i szybszy powrót do zdrowia po pojawieniu się Maluszka na świecie.
Zapraszam Cię do lektury wszystkich postów z cyklu FIT MAMA, ponieważ znajdziesz w nich dużą dawkę profesjonalnej wiedzy! Jeśli planujesz zostać mamą lub już nią jesteś będą one dla Ciebie bardzo pomocne.
Całuję, Aneta
Polecane na blogu
ORZECHOWE KASZTANKI Z FASOLI
Uwaga! One dosłownie rozpływają się w ustach. Ten przepis robisz na własną odpowiedzialność, bo może uzależnić -...
TRENINGI W CIĄŻY
Cześć, mam nadzieje, że udało Ci się przeczytać wszystkie wpisy z cyklu FIT MAMA, ponieważ są to bardzo starannie...