PRZYGOTOWANIE DO PORODU – WYWIAD
Poród to dla nas ogromna niewiadoma. Za pierwszym razem każda z nas zastanawia się nad tym „jak to będzie”. Wysłuchujemy wspomnień starszych koleżanek, czytamy książki, jesteśmy pełne obaw i wątpliwości. Co lepsze? Pierwszy raz, bo nie wiemy, co nas czeka, czy drugi, gdy mamy już pełną świadomość? Jedno jest pewne, mamy ogromny wpływ na to ważne wydarzenie, dlatego, jego rozwiązanie nie pozostawiajmy przypadkowi. Zapraszam Was serdecznie do lektury naszego kolejnego wywiadu.
Aneta: Dorotko jak przygotować się do porodu?
Dorota: Przygotowanie do porodu powinno mieć charakter kompleksowy. Zacznijmy od praktyki! Najważniejsze, aby poznać siebie: swoje ciało, psychikę, potrzeby i możliwości. Poród to sytuacja, w której nie ma miejsca na ścisły plan od A do Z. Oczywiści warto, aby każda z nas miała swoje założenia i wiedzę na ten temat oraz bezcenną umiejętność, jaką jest świadomość samej siebie! Dlatego musisz czytać, rozmawiać z położnymi, fizjoterapeutami uroginekologicznymi oraz trenerami personalnymi i zbierać pozytywne doświadczenia rodzących. Możesz również zapisać się na szkołę rodzenia lub ćwiczyć w domu. Wszystkie szczegóły powinnaś poznać od specjalistów, którym zaufałaś.
Aneta: Kiedy i z kim najlepiej zacząć przygotowania do porodu?
Dorota: Myślę, że drugi trymestr jest idealnym czasem, aby rozpocząć ćwiczenia fizyczne, które przygotują przyszłą mamę do porodu pod kątem cielesnym i mentalnym. Od 21 tygodnia ciąży przysługują kobiecie spotkania z położną środowiskową. Natomiast 30 tydzień to dobry moment na spotkanie z fizjoterapeutą, który nauczy ruchów i oddechów porodowych. Jeśli będzie taka potrzeba popracuje z napięciami w ciele oraz nauczy pracy z kroczem i mięśniami dna miednicy.
Położna, fizjoterapeuta uroginekologiczny, szkoła rodzenia, trener personalny i dietetyk to osoby, z których naprawdę warto skorzystać. Ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekujesz od porodu? Każde przygotowanie porodowe musi być indywidualnie dostosowane do umiejętności i potrzeb rodzącej. Szkoła rodzenia to wspaniały wstęp do poznania swojego ciała, oddechu oraz umiejętności otwierania się. Doświadczony trener idealnie sprawdzi się w prawidłowym doborze ćwiczeń, a dietetyk pomoże zaplanować zdrowy jadłospis dla przyszłej mamy nawet już na etapie planowania ciąży. Dodatkowo w dobie wszechobecnego napięcia i pośpiechu umiejętność zrelaksowania się i „otwarcia” może być dla nas wyzwaniem, dlatego warto skierować się z tym do fizjoterapeuty, ponieważ poród jest: otwarciem, puszczeniem na luz, rozbudzeniem instynktów, brakiem analizowania i rozmyślania. Warto wiedzieć jak te naturalne odruchy wesprzeć o właściwe przygotowanie psychofizyczne.
Aneta: Na co zwrócić szczególną uwagę?
Dorota: Na siebie! Na to czy potrafisz pracować kroczem tak, aby je rozluźnić. Czy potrafisz oddychać zapewniając mięśniom brzucha luz, nawet w momencie, gdy ogarnia Cię ból i napięcie? Czy potrafisz rozluźnić miednicę wprawiając ją w ruch, a jednocześnie skupić myśli na Maluszku? Czy Twoje ciało jest silne i przygotowane wytrzymałościowo do porodu? Powinnaś zwrócić uwagę na swoją fizyczność i psychikę – postawić na ich silną interakcję podczas porodu.
Aneta: Co jest najważniejsze w trakcie porodu dla rodzącej?
Dorota: Ufność we własne siły i umiejętności to połowa sukcesu. Druga połowa to świadoma praca: prawidłowe oddychanie podczas porodu, umiejętny ruch wspomagający zejście Maluszka do kanału rodnego, wiedza z zakresu możliwości łagodzenia bólu, przyjmowanie prawidłowych pozycji porodowych oraz umiejętne parcie. Warto również pomyśleć o konkretnym wsparciu ze strony personelu np. prywatnej położnej i odpowiednim miejscu. Poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wszystko przebiega pomyślnie będzie dla nas w tym momencie bezcenne.
Aneta: Skoro poród to dla nas, kobiet coś tak naturalnego, to, po co mamy się do niego przygotowywać?
Dorota: Poród jest czymś naturalnym, ale nasze organizmy niestety żyją w warunkach, co raz bardziej odległych od naturalnych. Kobieta często ma w głowie szczegółowy plan, który w szpitalu pragnie zrealizować. Ta zadaniowość, choć czasem pomocna, w niektórych przypadkach może utrudnić akcję porodową. Poród to bazowanie na instynktach, na naturze naszego ciała. Nie ma w nim miejsca na analizę, wbrew temu często próbujemy nad wszystkim nadmiernie zapanować. W obecnych czasach często nasza głowa jest daleka od swobodnego podejścia. To samo tyczy się cielesności: godziny pracy w pozycji siedzącej, pęd życia i stres to wszystko wpływa na powstanie licznych napięć w miednicy, przeponie oddechowej i innych miejscach tak newralgicznych w czasie porodu. Dodatkowo nasz brak aktywności fizycznej w ciąży i przed ciążą powoduje, że znajomość możliwości naszego własnego ciała jest co raz słabsza.
Aneta: Jaki najczęściej mają problem Twoje pacjentki, który warto rozwiązać przed planowanymi narodzinami Maluszka?
Dorota: Z oddychaniem! To zadziwiające, ale zdecydowana większość moich pacjentek niestety nie potrafi oddychać. Kolejna kwestia to brak umiejętności rozluźnienia się. Warto się tym zająć długo przed porodem i pielęgnować, aż do końca życia. Świadoma praca oddechowa świetnie wpłynie również na poporodową regenerację.
Aneta: Dorotko powiedz mi proszę na koniec, czy bycie sprawną fizycznie jest pomocne w trakcie porodu?
Dorota: Siła, wytrzymałość i umiejętność pokonywania swoich słabości są niezwykle przydatne w trakcie porodu. Mocne ręce i nogi umożliwiają przebywanie przez długie chwile w pozycjach wertykalnych bez nadmiernego zmęczenia. Umiejętność oddychania w czasie dużego wysiłku również jest nieoceniona! Warto pamiętać, że w czasie porodu nie liczy się wyłącznie siła fizyczna, lecz również spokój psychiczny, który pozwala nam się zrelaksować i w pełni współpracować z naszym ciałem i personelem medycznym.
Zapraszam Cię do lektury wszystkich postów z cyklu FIT MAMA, ponieważ znajdziesz w nich dużą dawkę profesjonalnej wiedzy! Jeśli planujesz zostać mamą lub już nią jesteś będą one dla Ciebie bardzo pomocne.
Całuję, Aneta
Polecane na blogu
ORZECHOWE KASZTANKI Z FASOLI
Uwaga! One dosłownie rozpływają się w ustach. Ten przepis robisz na własną odpowiedzialność, bo może uzależnić -...
TRENINGI W CIĄŻY
Cześć, mam nadzieje, że udało Ci się przeczytać wszystkie wpisy z cyklu FIT MAMA, ponieważ są to bardzo starannie...